Kryptoliza migdałków podniebiennych
Przerośnięte migdałki podniebienne bardzo często stanowią istotny problem, wiążą się z częstszymi infekcjami w wieku dziecięcym, a w przypadku ich znacznego przerostu mogą prowadzić do zaburzeń w procesie oddychania. Ponadto częste stany zapalne migdałków podniebiennych predysponują do tworzenia się tzw. kamieni migdałkowych, czyli czopów retencyjnych złożonych z resztek pożywienia, obumarłych komórek, drobnoustrojów bytujących w okolicy jamy ustnej i tylnej ściany gardła odkładających się w kryptach migdałków podniebiennych. Mogą powodować wiele nieprzyjemnych następstw, takich jak częstsze zachorowanie na infekcje górnych dróg oddechowych, czy bolesność i uczucie ciała obcego w gardle. Dodatkowo mogą być przyczyną halitozy, czyli cuchnącego oddechu, z którym bardzo trudno sobie poradzić. Sposobem na skuteczne pozbycie się problemu jest zabieg kryptolizy migdałków.
Na czym polega zabieg?
Zabieg polega na spłyceniu, zamknięciu krypt migdałków podniebiennych u osób, u których zalega w kryptach biała treść zastoinowa, będąca przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.
Kryptolizę laserową przeprowadza się po miejscowym znieczuleniu lidokainą lub w dożylnym. Działanie lasera ablacyjnego CO2 powoduje uszkodzenie błony śluzowej migdałka. Wywołane laserem uszkodzenie śluzówki powoduje jej złuszczenie się, przebudowę i powstanie blizn, które pociągając powierzchowną jej warstwę powodują otwarcie krypt i ewakuację zalegającej treści. Głębokość zabiegu zależy od głębokości krypt. Zabieg trwa około 30 minut i nie wymaga hospitalizacji. Powikłania występują rzadko. Należą do nich krwawienie i dolegliwości bólowe.
Rejestracja Zabiegi:
tel.: 33 485 94 40
mail: zabiegi@euroklinika.pl
Przygotowanie do zabiegu:
- Leki zażywane na stałe na nadciśnienie i na serce zażyć planowo oraz zabrać ze sobą, stosowanie leków przeciwcukrzycowych oraz wpływających na krzepliwość krwi musi być skonsultowane z lekarzem
- min 4 godziny na czczo - nie jeść i nie pić
- zabrać ze sobą dowód osobisty, pantofle
- zapewnić osobę towarzysząca i transport do domu po zabiegu
- przedstawić wyniki wykonanych badań: morfologia, INR, APTT, grupa krwi (oryginał wyniku) – badania wykonujemy około 1 tydzień przed planowanym zabiegiem (można wykonać w Euroklinice ul. Żółkiewskiego 40 codziennie w godz. 7:30-9:30. Pobieranie badań laboratoryjnych: Euroklinka ul. Żółkiewskiego 40, pon-pt 7:30-9:30 po uprzedniej rejestracji.
✅ Godzina przyjęcia na oddział nie jest godziną zabiegu – wszyscy pacjenci przyjmowani są o podobnej porze. Po rozmowie z lekarzem przygotowani są do zabiegu.
✅ Kolejność zabiegów ustala lekarz – decyzja ta uwzględnia stan zdrowia pacjentów oraz rodzaj wykonywanego zabiegu.
✅ Przewidywany czas pobytu na oddziale wynosi do 8 godzin – czas ten obejmuje zarówno przygotowanie do zabiegu, jak i okres pooperacyjnej obserwacji.
Wszystkie podejmowane działania mają na celu zapewnienie Państwu bezpieczeństwa oraz kwalifikację do bezpiecznego opuszczenia kliniki po zakończeniu procedury.
UWAGA: ZABIEG JEST WYKONYWANY W ZNIECZULENIU OGÓLNYM-DOŻYLNYM LUB MIEJSCOWYM. W TYM DNIU I KONIECZNA JEST OPIEKA DRUGIEJ OSOBY. ZABIEG NIE JEST REFUNDOWANY PRZEZ NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA.
Na każdej sali chorych oraz w rejestracji do zabiegów są dostępne:
- Karta Praw i Obowiązków Pacjentów
- Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
- Regulamin Pobytu
- Regulamin Odwiedzin.
Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
Z ustawą w pełnym brzmieniu możecie Państwo zapoznać się tu:
Cennik
Kryptoliza migdałków podniebiennych
1500 zł
Konsultacja laryngologiczna
250 zł
Konsultacja anestezjologiczna
100 zł