Zabiegi
Strona główna » Poradnie Specjalistyczne » Zabiegi » Polipektomia - usuwanie polipów jelita grubego

Polipektomia - usuwanie polipów jelita grubego

Polipekto mia jest zabiegiem wycięcia polipa z wykorzystaniem endoskopu (endoskopowa elektroresekcja pętlą diatermiczną).
Zastosowanie techniki endoskopowej zmniejsza możliwość wystąpienia powikłań operacyjnych, najczęściej nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych i nie wymaga głębokiej narkozy. Nie bez znaczenia jest również fakt braku blizny na skórze oraz szybki powrót do normalnej aktywności życiowej po zabiegu. Badanie wykonywane jest sprzętem specjalnie dekontaminowanym wg ogólnie przyjętych zasad, co zmniejsza do minimum ryzyko zainfekowania chorego.
Przeprowadzenie zabiegu Po odpowiednim przygotowaniu badanego odcinka przewodu pokarmowego i ocenie możliwości technicznych dokonania zabiegu, zarzuca się pętlę na szypułę polipa i przepalają, prze puszczając przez pętlę prąd elektryczny. Następnie wyjmuje się polipa i przesyła się go do oceny mikroskopowej. Możliwe jest również stopniowe odpalanie główki, zwłaszcza większego po lipa, techniką „kęsową". Należy podkreślić, że zabiegi te są nie-bolesne.

Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu polegającym na oczyszczeniu z resztek pokarmowych jelita za pomocą doustnie podawanych środków przeczyszczających.
Przed umówieniem terminu zabiegu wymagana jest konsultacja u lekarza który będzie wykonywał badanie kolonoskopii celem kwalifikacji do badania i znieczulenia oraz zaleceń stosowania środka przeczyszczającego.
Na konsultację oraz na zabieg wskazane jest przyniesienie i pokazanie lekarzowi posiadanej dokumentacji medycznej (np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych)

Polipektomia wykonywana jest przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Zabieg wykonują  specjaliści chorób wewnętrznych i gastroenterologii oraz chirurgii ogólnej.

Wyznaczona godzina zabiegu może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania kolonoskopii z polipektomią u każdego pacjenta jest indywidualny i trudny do przewidzenia.

Zabiegi w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia są wykonywane na podstawie skierowanie do Oddziału Leczenia Jednego Dnia (4670)

Pełne przygotowanie do badanie dostępne w zakładce INFORMACJE DLA PACJENTA

W przypadku badania w znieczuleniu dożylnym:

Około dwa tygodnie wcześniej:

Proszę wykonać badania:  morfologia, INR, APTT-czas KK, grupa krwi.

Punkt pobierania badań laboratoryjnych w Euroklinice czynny jest: ul. Żółkiewskiego 40

Bielsko-Biała w dniach: poniedziałek-piątek 7:30-9:30 po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Leki rozrzedzające i przeciwpłytkowe zwykle należy odstawić kilka dni przed badaniem po konsultacji z lekarzem prowadzącym (leki typu Plavix, Brilique, Bewim zwykle 7 dni; leki typu Acenokumarol, Warfin zwykle 5 dni, leki typu Xarelto, Pradaxa, Eliquis zwykle 3 dni wcześniej; leki typu Acard, Polocard nie muszą być odstawiane)

W dniu badania:

  • Leki zażywane na stałe: na nadciśnienie, na serce i na tarczycę zażyć planowo oraz zabrać ze sobą,
  • Wziąć dowód osobisty, piżamę, pantofle, okulary do czytania/pisania, jeśli Pacjent używa,
  • Osoba towarzysząca i transport do domu po zabiegu,
  • BADANIA:  morfologia, INR, APTT-czas KK, grupa krwi (oryginał wyniku)
  • Przewidywany czas pobytu na oddziale ok.3-4 godziny. Wyznaczona godzina zabiegu może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania zabiegu u każdego pacjenta jest indywidualny i trudny do przewidzenia

 

UWAGA: JEŚLI ZABIEG ENDOSKOPOWY JEST WYKONYWANY W ZNIECZULENIU OGÓLNYM, NIE WOLNO PROWADZIĆ POJAZDÓW MECHANICZNYCH W TYM DNIU. KONIECZNY JEST ODBIÓR PRZEZ BLISKĄ OSOBĘ ORAZ TRANSPORT DO DOMU.

    

Na każdej sali chorych oraz w rejestracji do zabiegów są dostępne:

  • Karta Praw i Obowiązków Pacjentków
  • Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
  • Regulamin Pobytu
  • Regulamin Odwiedzin. 

 

Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta

Z ustawą w pełnym brzmieniu możecie Państwo zapoznać się tu: 

https://www.gov.pl/web/rpp/prawa-pacjenta

 

Cennik

Konsultacja do badania kolonoskopii/polipektomii

220 zł

Kolonoskopia diagnostyczna bez kosztów badania hist.-pat. (możliwość wykonania zabiegu w ramach ubezpieczenia w NFZ)

900 zł

Kolonoskopia zabiegowa z polipektomią bez kosztów badania hist.-pat. (możliwość wykonania zabiegu w ramach ubezpieczenia w NFZ)

1150 zł

Znieczulenie anestezjologiczne do badań diagnostycznych

450 zł

Badanie wycinków histopatologia [1 butelka]

70 zł

Polipectomia endoskopowa

250 zł

Konsultacja do badania kolonoskopii/polipektomii z anoskopią

280 zł

Znieczulenie do dwóch badań endoskopowych

650 zł

Anoskopia

60 zł

Chirurgia ogólna Oddziały zabiegowe

W oddziale chirurgii ogólnej prowadzona jest diagnostyka i leczenia chorób jamy brzusznej, naczyń, w tym kończyn dolnych, różnego rodzaju zmian skórnych oraz nowotworów.
Zobacz również